DAFO Nedir?

DAFO, “Dynamic Ankle Foot Orthosis” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Dinamik Ayak Bileği Ayak Ortezi anlamına gelir. DAFO, ayak bileği ve ayak problemlerini düzeltmek veya desteklemek için kullanılan özel bir ortezdir. Genellikle çocuklarda yaygın olarak kullanılır ve ayak bileği düzeltme, ayak bileği destekleme veya ayak bileği üzerindeki basıncı düzenleme gibi amaçlarla kullanılabilir. DAFO’lar, özellikle çocuklarda normal ayak gelişimini desteklemek ve düzeltmek için tasarlanmış çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu cihazlar, bir doktor veya uzman tarafından bireysel ihtiyaçlara göre önerilir ve kişiye özel olarak üretilir.

Dafo Çeşitleri

Supramalleolar Ortezi - Dafo 4

 Supramalleolar ortez (SMO), ayak bileği ekleminin hemen üzerinde yer alan malleol kemiklerine kadar uygulanan bir ortez türüdür. SMO, ayak bileği eklemini stabilize etmek ve desteklemek için kullanılır. Bu ortez, ayak bileğinin yanlış konumlanmasından kaynaklanan sorunları düzeltmek, yürüyüşü ve dengeyi geliştirmek, ağrıyı azaltmak, yaralanmayı önlemek ve ayak bileği ekleminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. SMO’lar, özellikle çocuklarda, ayak bileği ve ayak problemlerinin tedavisinde etkili bir seçenektir. Ayrıca, bazı nörolojik rahatsızlıklar veya metabolik durumlar nedeniyle ayak bileği ekleminde sorun yaşayan yetişkinler de SMO’lar kullanabilir. SMO’lar, kişiye özel tasarlanır ve genellikle dayanıklı malzemelerden (örneğin polipropilen) üretilir.

Tamarak Eklemli Dafo - Dafo Tami2

 Özel olarak tasarlanmış eklem sistemi sayesinde ayak bileği ekleminin sertliğini azaltarak daha fazla hareket özgürlüğü sağlar. Ayrıca, özel bir destek sistemi ile ayak bileği ve ayak bileği yan bağlarının stabilizasyonunu sağlar ve ayak bileği eklemindeki rahatsızlıkları tedavi etmek için ihtiyacınız olan fonksiyonları sunar.

 Çocuklardaki ayak bileği ekleminin stabilizasyonu, kas tonusunu ve gücünü arttırarak, aynı zamanda ayak bileği eklemindeki sertliği azaltarak doğal bir yürüme hareketi kazandırmak için tasarlanmıştır.

 

LEAFSPRİNG - Dafo 3.5

  DAFO 3.5, özellikle pediatrik ortopedik ve nörolojik hastalıkların tedavisi için tasarlanmış bir DAFO ürünüdür. Ayak bileği ve ayakta kas ve hareket sorunları olan çocukların tedavisi için özel olarak tasarlanmıştır.

 DAFO 3.5, ayak bileği eklemini sabitlemeye ve stabilizasyon sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, ayak bileği ekleminde kas tonusunu ve gücünü artırarak, düzgün yürümeyi sağlayarak ve ağrıyı azaltarak, çocukların ayak bileği eklemindeki problemleri azaltır.

 DAFO 3.5, çocukların günlük yaşamlarına uyum sağlamak için hafif, esnek ve rahat bir yapıya sahiptir. Ayrıca, DAFO 3.5, ayak bileği ekleminin yanlış hizalanmasından kaynaklanan yaralanma riskini azaltır ve zaman içinde doğal yürüme hareketlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olur.

Dafo FA

 DAFO FA, özellikle ayak bileği ve ayakta kas ve hareket sorunları olan çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 DAFO FA, ayak bileği ekleminin yanlış hizalanmasından kaynaklanan yaralanma riskini azaltır ve doğru hizalanma sayesinde daha doğal bir yürüyüş sağlar. Ayrıca, ayak bileği ekleminde kas tonusunu ve gücünü artırarak, ağrıyı azaltarak ve düzgün yürümeyi sağlayarak ayak bileği sorunlarını tedavi eder.

 DAFO FA, hafif, esnek ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca, ayakkabının içine sığacak şekilde dizayn edilmiştir, bu nedenle çocukların ve yetişkinlerin günlük yaşamlarında rahatça kullanabilecekleri bir ayak bileği ortezi çözümüdür.

 DAFO FA, etkili bir ayak bileği ortezi çözümü arayan çocuklar ve yetişkinler için ideal bir çözümdür.

Eklemli Dafo - Dafo 2

DAFO 2, ayak bileği ekleminin yanlış hizalanmasından kaynaklanan sorunları tedavi etmek için tasarlanmış bir ayak bileği ortezi çözümüdür. Bu ürün, özellikle çocuklarda gelişme bozukluğu nedeniyle ayak bileği ekleminde kas tonusunda kayıp olan veya felç olan yetişkinlerde kullanılabilir.

DAFO 2, hafif, esnek ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır ve ayakkabının içine sığacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, kullanıcılar rahat bir şekilde günlük aktivitelerini yapabilirler.

DAFO 2, ayak bileği eklemindeki problemleri tedavi için özelleştirilebilir. Özellikle, ayak bileği ekleminin sabitlenmesi, düzgün bir hizalanmaya sahip ayak bileği ekleminin korunması, özel durumlarda ayak bileği ve ayak bileği yan bağlarının stabilizasyonu ve uygun destek sağlanması gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

DAFO 2, etkili ve kullanımı kolay bir ayak bileği ortezi çözümü arayan çocuklar ve yetişkinler için ideal bir seçenektir.

Dafo Turbo

 Bu tür ortezler, çocuklarda yaygın olarak görülen ayak ve ayak bileği problemlerini düzeltmek, desteklemek veya kontrol altına almak için kullanılır.

 2 parçadan oluşan yapısı ile, soft suprammelleolar ortezi ile ayak daha iyi kontrol altına alınır ve ortez içinde stabilizasyon maksimum düzeye çıkartılır.

 Çocuklarda ayak bileği düzeltilmesi için etkili bir çözüm olabilir ve genellikle bir doktor veya fizyoterapist tarafından önerilir. Bu tür ortezler, çocukların normal ayak gelişimini desteklerken aynı zamanda uygun pozisyonlama ve stabilite sağlamak için tasarlanmıştır.

GRAFO

 GRAFO (Ground Reaction Ankle Foot Orthosis), ayak bileği ve ayak problemleri olan bireylerin yürürken daha iyi dengesini sağlamak için yaratılmış bir ayak bileği ortezi sistemidir.

 Daha çok diz flexiyonu (bükük diz) ile yürüyen kişilerde uygulanır.

 Diz ve Ayak bileği ekleminin desteklenmesi, yürüme sırasında ayağın tam desteği sağlanması, ayağın düzgün biçimde hareket etmesi ve yavaşlaması, yürüme sırasında artan yorgunluğun azaltılması ve yaralanmaların önlenmesine yardımcı olur.

 GRAFO, ayak bileği ve ayak problemleri olan çocuklar ve yetişkinler  için uygundur. GRAFO, bireyin gereksinimlerine göre özelleştirilebilir. Ayrıca, kullanıcıların ayakkabı giymelerine müsaade eder ve günlük aktivitelerini sürdürürken rahatlık sağlar.